متن خبر

بازگشت به صفحه کامل

برگزاری چهارمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه به میزبانی دانشگاه تهران در کیش

برگزاری چهارمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه به میزبانی دانشگاه تهران در کیش


برگزاری چهارمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه به میزبانی دانشگاه تهران در کیش
چهارمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه ۳ آذر ۱۳۹۷ به میزبانی دانشگاه تهران در مرکز همایش‌های بین‌المللی منطقه آزاد کیش برگزار شد.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، در ابتدای برنامه افتتاحیه اجلاس، ضمن خوش آمدگویی به میهمانان، برگزاری چهارمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه را نشانه عزم جدی آموزش عالی دو کشور برای تداوم همکاری‌های علمی و فناورانه توصیف کرد.
دکتر نیلی احمدآبادی گفت: «ایران و روسیه به عنوان دو همسایه، سابقه همکاری بس طولانی و تاریخی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی داشته‌اند. بعد از انقلاب اسلامی این همکاری‌ها در حوزه‌های یاد شده توسعه و گسترش روز افزونی یافته است و در کنار آن حوزه‌های صنعتی، فرهنگی و توریسم نیز به آن افزوده شده است و شاید یکی از بارزترین حوزه‌ها آموزش عالی بوده که امروز با برگزاری این اجلاس جلوه مهمی از این همکاری را شاهد هستیم.»
رئیس چهارمین اجلاس، زمینه‌های کنونی آموزشی در حوزه‌های مربوط به روسیه را در دانشگاه تهران ناکافی دانست و گفت: «اولین زمینه همکاری آموزش زبان روسی بوده اما این همکاری در زمینه‌های دیگر نیز رو به گسترش است که از آن جمله مطالعات روسیه در دانشکده مطالعات جهان است.»
وی در ادامه عنوان کرد: «تشکیل دبیرخانه دائمی اتحادیه دانشگاه‌های ایران و روسیه و تاسیس شعبه ایرانی روسکی‌میر نمونه‌هایی از عزم دانشگاه تهران برای گسترش همکاری‌های مشترک با دانشگاه‌های روسی است که امیدواریم در آینده توسعه بیشتری داشته باشد.»
رئیس دانشگاه تهران با یادآوری گستردگی شعب مختلف دانشگاه تهران در سراسر کشور گفت: «این دانشگاه از شمال تا جنوب کشور با شعبه‌های اقماری خود گسترده است که به طور ویژه می‌خواهم به پردیس بین‌المللی کیش در جزیره زیبای کیش اشاره کنم که با برگزاری دوره‌های مختلف به زبان غیرفارسی، ماموریت فراهم کردن زمینه همکاری‌های بین‌المللی در جزیره کیش را بر عهده دارد، زیرا این جزیره یکی از توسعه‌یافته‌ترین زیرساخت‌ها را در ایران دارد و به دلیل منطقه آزاد بودن، فرایند ویزا در اینجا بسیار آسان است.»
رئیس اجلاس در ادامه به اهمیت موضوع رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: «امروز یکی از شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌ها، رتبه‌بندی‌های جهانی است، هرچند اعتراضاتی نسبت به نحوه انجام آنها وجود دارد، اما باید بپذیریم که اکثر استادان و دانشجویان به این رتبه‌بندی توجه می‌کنند. لذا باید دانشگاه‌ها هم به این رتبه‌بندی‌ها توجه کنند.»
دکتر نیلی احمدآبادی برخورداری از مقالات مشترک بین دانشگاه‌های مختلف را یکی از شاخص‌های ارتقای رتبه دانشگاه‌ها ذکر کرد و از استادان و دانشجویان دانشگاه‌های ایران و روسیه خواست که به تولید مقالات مشترک توجه داشته باشند زیرا موضوعات مشترک زیادی برای تولید این نوع مقالات وجود دارد.
در ادامه، دکتر ویکتور آنتونوویچ سادونیچی، رئیس دانشگاه ام گ او لامانوسوف و رئیس اتحادیه روسای دانشگاه‌های روسیه فدراتیو به تشریح روند توسعه دانشگاه‌های روسیه پرداخت.
وی توجه به پیشرفت و توسعه دانشگاه‌های روسیه را یکی از اولویت‌های سیاستگذاری ملی این کشور ذکر کرد و به مقایسه آماری این پیشرفت در طول سالیان تا به امروز پرداخت و با ذکر مواردی از اجلاس‌های بین‌المللی دانشگاه‌های این کشور، عزم روسیه به حرکت به سمت توسعه دانشگاه‌ها و گسترش ابعاد فعالیت بین‌المللی آنها را جدی توصیف کرد.
در ادامه پیام دکتر مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه قرائت شد و دکتر لوان جاگاریان، سفیر روسیه فدراتیو در ایران در سخنان کوتاهی ضمن استقبال از این نشست‌ها اظهار امیدواری کرد که این ارتباطات و گسترش فعالیت‌های مشترک بتواند به ارتقای علم و دانش در دو کشور کمک کند.
در این نشست، معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش نیز طی سخنانی به اهمیت تجاری و گردشگری کیش پرداخت و آن را به عنوان یک منطقه آزاد که بیشترین فعالیت‌های توسعه‌ای را داشته است، یکی از ظرفیت‌های بزرگ سرمایه‌داری در حوزه‌های مختلف توصیف کرد.
آخرین سخنران مراسم افتتاحیه چهارمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه، دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بود که به تشریح سیاست‌های سه‌گانه وزرات علوم پرداخت.
وی سیاست‌ها سه‌گانه این وزارت‌خانه را وارد کردن علم و فناوری به زندگی مردم و جامعه، ارتقا و توسعه آموزش‌های فنی و بین‌المللی‌سازی آموزش عالی برشمرد.
قائم مقام وزیر علوم با اشاره به سیاست بین‌المللی‌سازی وزارت عتف، اتحادیه اروپا، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی را از اهداف مهم این سیاست‌گذاری توصیف کرد.
در ادامه اجلاس هریک از روسا و مسئولان دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه به معرفی دانشگاه متبوع، ذکر زمینه‌های همکاری و ارائه پیشنهاد برای بهبود این روابط پرداختند که در جمع‌بندی این اجلاس در قالب بیانیه پایانی قرائت شد.
تاکید بر ضرورت تداوم همکاری بین دانشگاه‌های روسیه و ایران و نیز تداوم برگزاری نشست روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه از جمله مفاد این بیانیه بود.


 

آدرس کوتاه :